Rozhlas a televize

2018

ČRo 1 Radiožurnál, Host Radiožurnálu, 13. 5. 2018, Panelák ano, nebo ne? Sídliště má i své výhody, nejde jen o králíkárny, moderuje Lucie Výborná

Panelová sídliště jsou dnes ikonou socialistického bydlení. Byla ale jen doménou totalitní éry v Československu? Co prefabrikáty z betonu přinesly kultuře bydlení? Byly tak řečené králíkárny doopravdy anonymní a odtažité, nebo v nich vznikaly sousedské vztahy jako kdekoli jinde? Vypráví Mariana Kubištová, kurátorka výstavy Bydliště: Panelové sídliště.

 

ČRo 3 Vltava, Reflexe, 17. 4. 2018, Fenomén panelových sídlišť a Paneláci I a II, připravil Miroslav Buriánek

Nad panelovými sídlišti jako důležitým urbanistickým, architektonickým i historickým fenoménem se v souvislosti s výzkumným a výstavním projektem Paneláci a výstavou Bydliště: panelové sídliště zamýšlejí historička umění Mariana Kubištová, teoretička kultury Lucie Skřivánková a historik umění a architektury profesor Rostislav Vácha. Pořad připravil Miroslav Buriánek.

 

ČT Art, Události v kultuře, 24. 3. 2018, Nominace na cenu Magnesia Litera, Rostislav Švácha o projektu Paneláci

Důkladný pohled na historii tuzemských panelových sídlišť přináší dvousvazková publikace nazvaná Paneláci.

 

Český rozhlas Olomouc, 22. 3. 2018, Paneláci získali cenu Magnesia Litera. O olomouckých sídlištích do této knihy psala Martina Mertová

Jedním z editorů dvoudílné publikace byl Rotislav Švácha, teoretik a historik architektury, do nedávna vedoucí Katedry dějin umění na Univerzitě Palackého.

 

ČRo Radio Wave, 8. 3 2018, Paneláky zatracované i milované. Proč dnes sídliště fascinují vědce i obyčejné lidi?

„Někdy mám dojem, že o panelácích nejvíc mluví ti, kteří nemají s životem na sídlišti moc velkou zkušenost,“ říká antropolog Michal Lehečka. Jsou současné projekty jako Paneláci nebo brněnský Paneland sice záslužné, ale odtržené od života normálních lidí? Nebo je kunsthistorický pohled potřeba, abychom dokázali sídliště chránit, jak si myslí historik umění Richard Biegel? Proč se o paneláky všichni zajímají právě teď a dokážeme se o nich vůbec bavit bez emocí?

 

ČRo Vltava, Mozaika, 30. 1. 2018, Všechna sídliště nejsou stejná. Výstava představuje paneláky i to, jak se v nich žilo

Pět let trval výzkumný projekt nazvaný Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí, zkráceně Paneláci. Jeho vyvrcholením je výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze nazvaná Bydliště: Panelové sídliště, která je otevřená ode dneška až do 20. května. Představuje paneláky z umělecko-historického hlediska.

 

ČT Art, Události v kultuře, 26. 1. 2018, Bydliště: panelové sídliště, rozhovor s Evou Novotnou

 

ČT 1, Události, 26. 1. 2018, Bydliště: panelové sídliště

Pro třetinu Čechů realita. A také název nové výstavy v pražském umělecko-průmyslovém muzeu. Je výsledkem výzkumu nazvaného Paneláci, na kterém se během pěti let podíleli architekti, sociologové i geografové.

 

ČT 1, Studio 6, 25. 1. 2018, Panelová sídliště v Česku, s Marianou Kubištovou o výstavě Bydliště: panelové sídliště

 

Radio Wave, 24. 1. 2018, „Na sídlišti se žilo dobře a platí to dodnes,“ říká kurátorka výstavy Bydliště: panelové sídliště

„Začátkem 90. let se hodně mluvilo o tom, ať se panelová sídliště zbourají, že je to dědictví komunismu, že jsou hnusná, šedivá. Z té doby jsou i pověstné výroky třeba Václava Havla o králíkárnách, o panelácích se zkrátka mluvilo hlavně pejorativně,“ říká historička architektury Eva Novotná, která společně s kurátorkou Marianou Kubištovou dorazila do studia Radia Wave představit výstavu Bydliště: panelové sídliště / Plány, realizace bydlení 1945–1989. Časy se ale mění. 

 

ČT Art, 16. 1. 2018, Fenomén: Panelové sídliště, ArtZóna s Rostislavem Šváchou

 

Český rozhlas Vltava, 10. 1. 2018, Existuje české město, kde nestojí panelák? Výstava představuje 73 sídlišť ve 14 krajích, ArtCafé s Lucií Skřivánkovou, Evou Novotnou a Tomášem Džadoněm

Sály Uměleckoprůmyslového musea aktuálně zaplnily výstavní panely, modely, fotky a grafy. Představují se tu výsledky pětiletého výzkumného projektu Paneláci aneb Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí.

 

2017

Český rozhlas Sever, 25. 3. 2017, Gabriela Hauptvogelová: Venkovní výstava na ústeckém Střekově představuje pět výjimečných sídlišť v Ústeckém kraji

Když v Ústí nad Labem přejdete Benešův most na Střekov, hned za ním vás upoutá skrumáž panelů. Je to putovní výstava o panelových sídlištích, kterou připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum.

 

2016

Český rozhlas Plus, 24. 11. 2016, Projekt Paneláci.cz odhaluje urbanistické poklady českých sídlišť, Magazín Leonardo s Matyášem Kracíkem

Když se řekne památková ochrana, jen málokdo si představí panelové sídliště. I ta ale potřebují odbornou ochrannou péči. Více o fenoménu paneláků prozradil host Magazínu Leonardo architekt Matyáš Kracík z Národního památkového ústavu a z výzkumného projektu Paneláci.cz při UMPRUM.

 

ČT 1, 12. 5. 2016, Gejzír: Historie paneláků, rozhovor s Martinou Koukalovou

Panelák – šedivý pomník socialistického stavebnictví. Přitom se jejich historie začala psát mnohem dřív. Už po první světové válce v Nizozemsku. Pak se přidalo Německo a na konci třicátých let i Francie. K jejich velkým propagátorům patřil i slavný architekt švýcarského původu Le Corbusier. Dokonce prohlásil, že „dům je stroj na bydlení“. Nejvyšší český panelák měří 81 metrů, má 23 podlaží a stojí na pražském Jižním městě. A ten nejdelší pro změnu v Bohnicích. Má 300 metrů, 18 vchodů a žije v něm 400 rodin. 

 

Český rozhlas Vltava, 24. 1. 2016, Paneláky: Brutalistní krása, nebo bydlení za trest?, Čajovna s Evou Novotnou, Matyášem Kracíkem a Martinem Veselým

Ve Švýcarku, Anglii nebo Berlíně se do nich stěhují umělci a vystylovaní intelektuálové, u nás je bydlení "na sídláku" stále spíše demodé. Změní se to za pár let? Zjistíme, že pastelové barvy nejsou to, co zdejší sídliště zachrání? Začneme ctít a opečovávat také naše panelákové architektonické dědictví?

 

2015

ČT, Sama doma, 22. 9. 2015, antropolog Martin Veselý představuje projekt Paneláky

 

Český rozhlas Plus, 14. 9. 2015, Zaostřeno, Jižní Město jako Panelstory, anebo místo, které se mění k lepšímu?, (spolupráce: Martin Veselý)

 

Český rozhlas Plus, 15. 7. 2015, dopolední vysílání, O zlínské výstavě Paneláci

 

Český rozhlas Radiožurnál, 3. 6. 2015, Host Radiožurnálu, Lucie Skřivánková (Zadražilová), Změní se sídliště v Česku v ghetta? Dodnes se to nestalo, zdůrazňuje vedoucí projektu Paneláci

 

ČT Art, Události v kultuře, 28. 4. 2015, vernisáž výstavy Příběh paneláku v Olomouckém kraji

 

Rádio 1, Snack, 22. 4. 2015, spolupráce Martina Koukalová (Flekačová) a Martin Veselý

 

Český rozhlas Olomouc, 9. 4. 2015, Martina Mertová, Prostějovské sídliště Svobody navazuje na dobré prvorepublikové tradice

 

Český rozhlas, Radiožurnál, 14. 2. 2015, Matyáš Kracík, Týden v kultuře, prehravac.rozhlas.cz/audio/3316120

 

Český rozhlas Pardubice, 4. 2. 2015, Znáte příběh svého paneláku, sídliště?, s Radimem Vondráčkem o výstavě 

Příběh paneláku - to je název venkovní výstavy v Pardubicích. Informační panely jsou tady nalepené na panelech betonových. Na nich se můžete podívat na vznik, vývoj a současnost čtyř pardubických a jednoho litomyšlského sídliště.

 

2014

Český rozhlas Radiožurnál, 27. 10. 2014, Večerní host Radiožurnálu, rozhovor s Lucií Zadražilovou

Proč vznikala sídliště? A máme mít rádi paneláky? Ptala se moderátorka Zuzana Burešová Lucie Zadražilové, autorky projektu Panelová sídliště ČR.

 

Rádio Wave, 1. 9. 2014, Bourání s teoretičkou kultury, rozhovor s Lucií Zadražilovou

V České republice žije celá třetina obyvatel na panelových sídlištích. Přesto jsou dějiny této výstavby zmapovány jen částečně. Lucie Zadražilová je jedním z průkopníků, kteří se touto oblastí zabývají. A to nejen z hlediska dějin architektury, ale i z pohledu sociologického, antropologického či kulturněhistorického. Tématem našeho rozhovoru je především střet ideálů levného, ale kvalitního bydlení pro všechny s podmínkami stavebnictví reálného socialismu. A také úvahy o možné budoucnosti našich sídlišť.

 

Český rozhlas Plus, 30. 4. 2014, Hovory – tentokrát o panelových sídlištích, rozhovor s Lucií Zadražilovou

Hlavní devizou českých sídlišť je pestrost jejich obyvatel, bez sociální diverzifikace z nich budou ghetta! Pozná se obyvatel paneláku na první pohled? A proč jsou lidé, kteří by takové bydlení neměnili? Také na tyto otázky dává Davidu Šťáhlavskému odpověď Lucie Zadražilová, autorka čerstvé knihy o panelové výstavbě v Česku a vedoucí grantového projektu na studium panelového fenoménu u nás.

 

Rádio Wave, 14. 3. 2014, Distrikt: Neházejte Paneláky do jednoho pytle, rozhovor s Lucií Zadražilovou

Každé sídliště je třeba hodnotit individuálně. Jedině tak je možné je dobře rekonstruovat. Šéfka projektu Paneláci Lucie Zadražilová v Distriktu komentovala mýty o panelácích, které se rozsáhlý projekt pokouší bořit. Podle ní už jsou dnes paneláky kultovní.

 

2013

Rádio Wave, 3. 12. 2013, On Air: Projekt Paneláci zkoumá česká sídliště, rozhovor s Martinou Flekačovou, Martinem Veselým a Michaelou Vojtkovou

V bytech na panelových sídlištích u nás bydlí skoro třetina obyvatel. I přesto jsou dodnes paneláky opředeny řadou mýtů. Jeden z nich třeba tvrdí, že životnost panelových domů byla koncipována maximálně na třicet let. Vyvrátit mýty a zároveň poskytnout ověřená vědecká fakta o tom, jak panelová sídliště a život na nich fungují, chce projekt Paneláci.